YouSongs logo podporujeme Ukrajinu v jejím boji proti ruskému agresorovi

Vítejte ve vašem zpěvníku s akordy na kytaru a ukulele. Zadejte název písničky nebo autora.

Ukulele - power akordy

Začínáme na ukulele
Ukulele - power akordy

Power akordy jsou významnou součástí hry na kytaru, ale mohou být zajímavou technikou i pro ukulele. Zde je stručné vysvětlení, co jsou power akordy a jak je hrát na ukulele.

Power akordy jsou jednoduché akordy, které se skládají pouze ze dvou nebo tří tónů. Na rozdíl od tradičních akordů, nemají tóninu, což znamená, že jsou neutrální co se tóniny týče, a tím pádem jsou často používány v rockové, punkové a popové hudbě pro svou jednoduchost a silný zvuk.

Power akordy jsou speciálně na kytaru tak jednoduché, že je někteří odborníci ve skutečnosti za akordy ani nepovažují. Skládají se pouze ze dvou not: kořenové (root note) a kvintové, proto je často uvidíte označované jako F5, C5, G5, D5 atd.

Na ukulele můžete hrát power akordy podobně jako na kytaru, přestože vzhledem k menšímu počtu strun a kratšímu hmatníku bude jejich zvuk jemnější. Základní power akordy na ukulele se obvykle hrají tak, že se drží jeden nebo dva prsty na několika po sobě jdoucích strunách. Tím se vytváří síla a plnost zvuku, která je charakteristická pro power akordy.

C5 Power akordy můžete posílit zdvojením tónů na jiných strunách, např. tóny C a G akordu C5 lze také nalézt na třetím pražci strun E a A, což vám dává toto:

 

 

Základní seznam ukulele power akordů

Existuje spousta dalších způsobů, jak hrát na power akordy. Zde je seznam power akordů pro ukulele:

C5 C%235 D5D%235E5F5
F%235G5G%235A5A%235H5

 

Ujistěte se, že nehrajete na struny, které mají v horní části XU akordů A#5 a H5 musíte utlumit znění struny C tím, že o ni opřete špičku ukazováčku nebo spodní stranu prsteníčku (ruky která hraje akordy).

 

Zpět na kategorii: Začínáme na ukulele