YouSongs logo podporujeme Ukrajinu v jejím boji proti ruskému agresorovi

Vítejte ve vašem zpěvníku s akordy na kytaru a ukulele. Zadejte název písničky nebo autora.

Kytara - power akordy

Začínáme na kytaru
Kytara - power akordy

Power akordy jsou základními prvky v mnoha stylech hudby, zejména v rocku, punku a metalu. Jsou to akordy složené základně ze dvou tónů - tóniky a kvinty, což jim dodává jejich charakteristický plný a silný zvuk. Zde je několik klíčových informací o power akordech pro kytaru:

  1. Jednoduchost: Power akordy jsou jednoduché na hraní, protože se skládají pouze z dvou nebo tří tónů. Obvykle jsou hrány na prvních třech nebo čtyřech strunách kytary.

  2. Neutrality tóniny: Jelikož jim chybí třetí tón (kvinta), nemají definovanou tóninu. To znamená, že jsou neutrální vzhledem k majoritní nebo minoritní tónině a mohou být použity v různých klíčích.

  3. Flexibilita: Díky své jednoduchosti a neutralitě tóniny jsou power akordy velmi flexibilní a mohou být použity ve všech typech hudby. Jsou ideální pro tvorbu riffů, akordových postupů a melodických linek.

  4. Síla a energie: Power akordy dodávají hudbě sílu a energii díky svému plnému zvuku a charakteristickému tónu. Jsou často používány v intenzivních a dynamických pasážích skladby, kde je požadován výrazný a agresivní zvuk.

  5. Technika hraní: Hrát power akordy na kytaru je relativně snadné. Obvykle se hrají pomocí prstů na dvou nebo třech po sobě jdoucích strunách a jsou zesíleny pomocí tlumení ostatních strun nebo přidáním basové noty.

Velkou výhodou je, že u power akordů používáte pouze jeden druh prstokladu (tedy držení prstů) a ten posouváme po hmatníku vodorovně po struně E a A (případně po struně A a D).

Příklady akordových diagramů:power akordů na root struně E:

F5F%235G5G%235A5A%235H5

Ukázka posunu power akordů po hmatníku na struně E a A od power akordu F5 po power akord E5

 

Guitar neck background image Guitar barre chord moving image
Posun: 0 - První text
F
F

 


 

Příklady akordových diagramů:power akordů na root struně A:

C5C%235D5D%235E5

Ukázka posunu power akordů po hmatníku na struně A a D od power akordu A#5 po power akord A5
Guitar neck background image Guitar barre chord moving image
Posun: 0 - První text
F
F

 


 

Power akordy jsou důležitou součástí každého rockového, punkového nebo metalového kytaristy a poskytují široké možnosti pro tvorbu hudby. Nebojte se s nimi experimentovat a objevovat, jak mohou obohatit vaši hudební vlastní tvorbu!

 

Zpět na kategorii: Začínáme na kytaru